אירוע מרגרט ריבר 2018 בוטל עקב חששות לתקיפות כרישים

17 באפריל 2018  |  אסף
dynamic/isurf.co.il/Post/margaret_river.jpg

ליגת הגלישה העולמית (World Surf League) קיבלה על עצמה החלטה קשה - ביטול הטורניר, שמתקיים לחופי גרייסטאוון - 265 ק"מ דרומית לעיר פרת' שבאוסטרליה, בעקבות שתי תקריות בהן כרישים תקפו גולשים במהלך 24 שעות בלבד.

 

ביום שני ה16 באפריל, שתי תקיפות כרישים שונות התרחשו בסמוך לחופי גרייסטאוון - במרחק של כ-6 ק"מ מהמתחם הראשי של התחרות. נוכחותם של לווייתני חופים באזור משכה כרישים ותרמה להתנהגותם התוקפנית, ולפי מומחים העלתה גם את הסבירות לתקיפות נוספות באזור. כמו כן, ממצאים אלו גרמו לסגירתם של מקומות נוספים לגלישה ורחצה.

 

"ליגת ה-WSL שמה את הדגש העיקרי על בטיחות". כך אומרת סופי גולדשמידט, מנכ"לית הליגה. "זו אינה יכולה להיות רק סיסמה, ואי אפשר להתפשר על כך. גלישה הוא ספורט המלווה במגוון רחב של סיכונים, ובמיוחד חיות בר המתגוררות באזורים בהם מתבצעות התחרויות שלנו. כרישים הם חלק שגרתי במציאות של תחרויות ה-WSL, ושל גלישת גלים בכלל. כל מי שמשויך לספורט שלנו יודע זאת. היו מקרים בעבר, וזה אפשרי שיהיו מקרים בעתיד, בהם התוצאה לא הגיעה (ולא תגיע) לביטול האירוע. למרות זאת, הנסיבות הנוכחיות מאוד לא שגרתיות ובעייתיות, והחלטנו שהסיכון המוגבר העונה באירועי מרגרט ריבר (Margaret River Pro) מעבר למה שמקובל עלינו".

 

התקרית הראשונה, אשר התרחשה בשעות הבוקר המוקדמות, הותירה את המקומי אלחנדרו טרוואלינגי (Alejandro Travaglini) עם חתכים חמורים בשתי הרגליים וכעת הוא מתאושש בבית החולים. אלחנדרו גלש גלישת גוף ברגע שננשך עד למקום מבטחים ששם עשו מהליש שלו חוסם עורקים וכך הצליח להנצל.

 

שעות לאחר מכן, דיין ג'ייסון לונגגראס (Dane Jason Longgrass) ננשך ברגלו במרחק של כ-2 קילומטרים בלבד. לונגגראס מספר ששמע על התקרית הקודמת אך הוא לא פוחד מכרישים. הוא יצא עם חתכים קלים בלבד מהמקרה, אך הגלשן שלו מספר את מה שקרה באמת - סימן נשיכה ענק הראה כמה בר מזל הוא היה.

גולש מקומי הצליח לצלם (וידאו קשה לצפייה) מהחוף את התקרית בה מעורב כריש באורך 4.5 מטרים. מיד לאחר התקיפה,שומעים את הסובבים חוששים לחייו של לונגגראס כאשר הוא נעלם מעין המצלמה, עד אשר צץ חזרה לאחר מספר שניות.

 

"הוא [הכריש] היה פשוט מולי, התקרב היישר אליי," לונגגראס, בן 41, משתף את החוויה לאחר התקרית בה חבט במים מעט, במטרה להבריח את הכריש בעוד הכריש שוחה היישר לעברו. "בעודי חובט במים, הכריש להאיץ בפתאומיות ופשוט ננעץ בגלשן. הוא לא הסתכל עליי הוא הסתכל על הגלשן".


 

מרגרט ריבר הינה עיירה ידועה בחופי הגלישה שלה, ומלווה את התחרות מעל 30 שנה החל מ-1985.

 

מה יהיה עתידה של התחרות? כרגע עדיין לא ידוע אך בהחלט יקדישו בשאלה זו המון מחשבה.